Cholestaza ciążowa - badanie stężenia całkowitych kwasów żółciowych

Kwasy żółciowe są głównym produktem degradacji endogennego cholesterolu powstałego w wątrobie. Całkowite kwasy żółciowe podlegają przemianie materii w wątrobie i są cennym wskaźnikiem prawidłowej lub nieprawidłowej czynności wątroby.

Stężenie całkowitych kwasów żółciowych w surowicy jest podwyższone u Pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby, marskością wątrobowy czy nowotworami wątroby.

Oznaczanie kwasów żółciowych jest przydatne w diagnozowaniu oraz monitorowaniu cholestazy wątrobowej. Szczególne znaczenie odgrywa on w przypadku jednostki chorobowej jaką jest cholestaza u kobiet w okresie ciąży.

Bezpośrednią przyczyną cholestazy w tym przypadku jest prawdopodobnie wzrost poziomu estrogenów i progesteronu u ciężarnych, jaki ma miejsce w III trymestrze ciąży. Zaburzenia hormonalne mają prawdopodobnie przyczynę genetyczną, a ich bezpośrednim skutkiem jest zagęszczenie żółci. Zwiększona lepkość i gęstość żółci, spowalnia jej przepływ i może prowadzić do zastoju. Do diagnozy cholestazy wątrobowej ciężarnych wykorzystuje się podstawowe badania biochemiczne, dzięki którym możemy ocenić pracę wątroby, tj. ALAT, ASPAT, GGTP, ALP, stężenie bilirubiny całkowitej, ale również stężenie całkowitych kwasów żółciowych.

Cholestaza ciążowa u matki jest zagrożeniem dla prawidłowego rozwoju, a nawet życia płodu. Ryzyko przedwczesnego porodu u kobiet z cholestazą ciążową określa się na 19-60%.

Badanie stężenia całkowitych kwasów żółciowych wykonać można w laboratorium Dialab. Czas oczekiwania na wynik wynosi 1 dzień roboczy.


Linki:Nasi partnerzy: